فایل word مقاله یکی هست و هیچ نیست جز او (هاتف اصفهانی بر اوج قله ترجیع بند)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله یکی هست و هیچ نیست جز او (هاتف اصفهانی بر اوج قله ترجیع بند) :

فایل word مقاله یکی هست و هیچ نیست جز او (هاتف اصفهانی بر اوج قله ترجیع بند) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در بهار 1389 در متن شناسی ادب فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان) از صفحه 1 تا 20 منتشر شده است.
نام: یکی هست و هیچ نیست جز او (هاتف اصفهانی بر اوج قله ترجیع بند)
این مقاله دارای 20 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هاتف اصفهانی
مقاله ترجیع بند
مقاله وحدت وجود
مقاله عراقی
مقاله اشرف مراغی
مقاله بیت برگردان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کرمی محمدحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این مقاله با توضیحی درباره ترجیع بند هاتف اصفهانی به عنوان محور اصلی بحث آغاز شده و سپس به بیان تاریخچه مختصری از ترجیع بند و مزیتها و کاربردهای آن پرداخته است. پس از آن از وحدت وجود و پیوندش با عرفان و تصوف سخن به میان آمده و زمان رواجش در شعر فارسی مورد بحث قرار گرفته است.
برای اینکه دوره زندگی و سروده شدن ترجیع بندها و نحله فکری شاعران مشخص شود, بخش قابل توجهی از این مقاله به معرفی شاعرانی که ترجیع بندی با مضمون و وزن و بحر ترجیع بند هاتف اصفهانی سروده اند, اختصاص دارد و ترجیع بند آنها مورد بررسی قرار می گیرد؛ یعنی ترجیع بندهایی با موضوع وحدت وجود که در بحر خفیف مسدس مخبون محذوف یا اصلم بر وزن فاعلاتن مفاعلن فعلن (فع لن) سروده شده است. چون تاریخ ادبیات ذبیح اله صفا بهترین منبع تحقیقی در این خصوص بود, عمد ه مطالب این بخش, به طور بسیار مختصر از این کتاب نقل شد.
در این مقاله شانزده شاعر شناسایی شده اند که ترجیع بندهایی با این ویژگی ها سروده و برخی از آنها دو ترجیع بند داشته اند. مجموعا در این مقاله 21 ترجیع بند شناسایی و معرفی شده است.
این نوع ترجیع بند از قرن هفتم هجری بوسیله فخرالدین عراقی آغاز شد و بوسیله اوحدی مراغه ای, خواجو, ناصر بخارایی, سلمان ساوجی, شمس مغربی, شاه نعمت اله ولی, شاه داعی شیرازی, جامی, بابافغانی, اهلی, اشرف مراغی و فهمی استرابادی دنبال گردید تا به هاتف اصفهانی رسید و پس از آن با شاعرانی چون فرصت الدوله شیرازی ادامه یافت. جالب است که با وجود این همه سابقه و در حضور این همه شاعر بزرگ, تنها هاتف اصفهانی و ترجیع او, معروف شده است و این امر نشان از موفقیتی شگفت انگیز در سرودن شعری معجزه آسا دارد.

لینک کمکی