فایل word مقاله سرواپیدمیولوژیک ویروس هپاتیت دلتا در بیماران دارای وضعیت مثبت از نظر آنتی ژن سطحی هپاتیت ب

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله سرواپیدمیولوژیک ویروس هپاتیت دلتا در بیماران دارای وضعیت مثبت از نظر آنتی ژن سطحی هپاتیت ب :

فایل word مقاله سرواپیدمیولوژیک ویروس هپاتیت دلتا در بیماران دارای وضعیت مثبت از نظر آنتی ژن سطحی هپاتیت ب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در فروردین و اردیبهشت 1389 در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از صفحه 33 تا 38 منتشر شده است.
نام: سرواپیدمیولوژیک ویروس هپاتیت دلتا در بیماران دارای وضعیت مثبت از نظر آنتی ژن سطحی هپاتیت ب
این مقاله دارای 6 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ویروس هپاتیت دلتا
مقاله هموفیلی
مقاله همودیالیز
مقاله تالاسمی
مقاله معتاد تزریقی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جداری سیفی سیروس
جناب آقای / سرکار خانم: قوطاسلو رضا
جناب آقای / سرکار خانم: ترابی سیداسماعیل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و اهداف: ویروس هپاتیت دلتا Hepatitis Delta Virus (HDV) از ویروسهای ناقص و دارای RNA تک رشته ای است. این ویروس برای تکثیر به ویروس هپاتیت (HBV) B نیازمنداست. با در نظر گرفتن شیوع بالای بیماری هپاتیتB در منطقه, این مطالعه برای تعیین شیوع سرواپیدمیولوژیک HDV در بیماران HBsAg مثبت انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه آینده نگر از اسفند 1385 تا اسفند 1386 تعداد 368 نمونه سرمی HBsAg مثبت در پنج گروه پر خطر (100 بیمار همودیالیزی, 165 دهنده خون, 90 معتاد تزریقی, 11 هموفیلی و 2 بیمار تالاسمی) از سازمان منطقه ای آموزشی انتقال خون تبریز (استان آذربایجان شرقی) انتخاب گردید. کلیه نمونه های بیماران از نظر وجود آنتی بادی های ضد ویروس HDV با روش ELISA مورد بررسی قرار گرفت. میزان ALT و AST با روش IFCC اندازه گیری شد.
یافته ها: آنتی بادی ضد وِیروس HDV در 8 نفر از بیماران همودیالیزی (%8), 3 نفر از 165 اهدا کننده خون (%18), 3 نفر از 90 معتاد تزریقی (%10) و 2 نفر از 11 بیمار هموفیلی مثبت بودند, ولی آنتی بادی ضد HDV در بیماران تالاسمی منفی بود.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج این بررسی بالاترین میزان آلودگی با HBsAg در گروه پرخطر (معتادان تزریقی و همودیالیز) بدست آمد. آنالیز نتایج آماری ارتباط معنی داری را در رابطه با سن و جنس بیماران نشان نداد (P=0.05). شهر تبریز در ناحیه اندمیک عفونتهای ویروس هپاتیتD قرار گرفته است بنا بر این انجام مطالعات بیشتر در گروههای در معرض خطر بهمراه سایر عوامل موثر و پارامترهای مختلف کاملا ضروری است.

لینک کمکی