فایل word مقاله اثبات بیماری زایی ژنوم همسانه سازی شده, انتقال و دامنه میزبانی جدایه ایرانی ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله اثبات بیماری زایی ژنوم همسانه سازی شده, انتقال و دامنه میزبانی جدایه ایرانی ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی :

فایل word مقاله اثبات بیماری زایی ژنوم همسانه سازی شده, انتقال و دامنه میزبانی جدایه ایرانی ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در بهار 1388 در بیماریهای گیاهی از صفحه 47 تا 59 منتشر شده است.
نام: اثبات بیماری زایی ژنوم همسانه سازی شده, انتقال و دامنه میزبانی جدایه ایرانی ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی
این مقاله دارای 13 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جمینی ویروس
مقاله جدایه ایرانی ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی
مقاله همسانه عفونت زا
مقاله انتقال
مقاله سفید بالک توتون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهجت نیا سیدعلی اکبر
جناب آقای / سرکار خانم: عینی گندومانی امید
جناب آقای / سرکار خانم: رسول پور رسول

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
جدایه ایرانی ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی یکی از عوامل ایجاد کننده بیماری پیچیدگی برگ گوجه فرنگی است که توسط سفید بالک انتقال می یابد. بمنطور اثبات بیماری زایی ژنوم کامل این ویروس یک همسانه 15 برابر ژنوم در حامل دوگانه pBin19 ساخته شد و به باکتری Agrobacterium tumefaciens منتقل و از این طریق به گیاهچه های گوجه فرنگی, توتون, تاتوره و چند گیاه دیگر مایه زنی گردید. علایم خفیف شامل پیچیدگی خفیف برگها و زردی آنها 30 تا 45 روز بعد از زمان مایه زنی در گیاهان گوجه فرنگی مشاهده شد و بدینوسیله بیماری زایی دی ان ای همسانه سازی شده ویروس به اثبات رسید. فاز بعدی علایم شامل باریک شدن ساقه های جوان, رشد برگ های ریز و پیچیدگی برگها 3-2 ماه بعد از زمان مایه زنی در همان گیاهان گوجه فرنگی بروز نمود. علایم شدید پیچیدگی برگها بهمراه کوچک ماندن آنها درNicotiana benthamiana نیز مشاهده شد. هیچ گونه علایم, روی دیگر گیاهان مایه زنی شده مشاهده نشد اما آزمایش های هیبریداسیون نقطه ای و واکنش زنجیره ای پلیمراز به ترتیب با استفاده از شناسگر و آغازگرهای اختصاصی TLCV-Ir وجود دی ان ای ویروس را در گیاهان توتون و تاتوره به اثبات رساند و نشان داد که این گیاهان میزبان های فاقد علایم TLCV-Ir می باشند. بر اساس دامنه میزبانی, زمان ظهور و میزان شدت علایم در گیاهان میزبان در مقایسه با یک جدایه شدید ویروس پیچیدگی برگ گوجه فرنگی مانند جدایه استرالیائی این ویروس بنظر میرسد که TLCV-Ir یک جدایه خفیف باشد. در همین مطالعه انتقال TLCV-Ir از گیاهان گوجه فرنگی مایه زنی شده به روش Agroinoculation توسط یک عدد سفید بالک Bemisia tabaci بالغ به گیاهان سالم گوجه فرنگی میسر گردید و علایم تیپیک بیماری در آنها ظاهر شد. همسانه عفونت زای TLCV-Ir منبع نامحدودی از ویروس برای مایه زنی گیاه و ارزیابی مقاومت ارقام و مطالعات دیگر فراهم کرده است.

لینک کمکی