فایل word مقاله پاسخ پوستی سمپاتیک در بیماران تحت دیالیز صفاقی و همودیالیز: یک مطالعه مقایسه ای

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله پاسخ پوستی سمپاتیک در بیماران تحت دیالیز صفاقی و همودیالیز: یک مطالعه مقایسه ای :

فایل word مقاله پاسخ پوستی سمپاتیک در بیماران تحت دیالیز صفاقی و همودیالیز: یک مطالعه مقایسه ای که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در فروردین و اردیبهشت 1389 در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از صفحه 12 تا 15 منتشر شده است.
نام: پاسخ پوستی سمپاتیک در بیماران تحت دیالیز صفاقی و همودیالیز: یک مطالعه مقایسه ای
این مقاله دارای 4 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پاسخ پوستی سمپاتیک
مقاله دیالیز صفاقی
مقاله همودیالیز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اردلان محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نوشاد حمید
جناب آقای / سرکار خانم: آیرملو هرمز
جناب آقای / سرکار خانم: محجل شجاع محمدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و اهداف: اختلالات عملکرد سیستم عصبی اتونوم (ANS) مثل هیپوتانسیون وضعیتی, ناتوانایی جنسی و آریتمی بطنی از مشکلات شایع بیماران اورمیک می باشند. بنظر می رسد که علت این امر تجمع توکسینهای ناشی از اورمی در این بیماران باشد که منجر به آسیب عصبی می گردد. پاسخ پوستی سمپاتیکی (SSR) یک روش غیر تهاجمی و ساده جهت بررسی سیستم عصبی اتونوم می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه 30 بیمار سرپایی که تحت دیالیز صفاقی مداوم (CAPD) بودند و 30 بیمار دیگر که همودیالیز می شدند انتخاب شده و مطالعه پاسخ پوستی سمپاتیک (SSR) در این دو گروه انجام شد.
یافته ها: پاسخ پوستی سمپاتیک (SSR) در 22 (%733) بیمار که تحت CAPD قرار داشتند دیده شد در حالیکه این مقدار در چهار مورد از افرادی که همودیالیز می شدند (%133) وجود داشت (P<0.001).
نتیجه گیری: بر اساس یافته های فوق این نتیجه حاصل شد که اختلال عملکرد سیستم سمپاتیک در گروه تحت همودیالیز بیشتر از گروه دیالیز صفاقی دیده می شود. این موضوع ممکن است به دلیل پالایش بهتر سموم با وزن مولکولی متوسط در دیالیز صفاقی باشد.

لینک کمکی