فایل word مقاله موضع فقهای شیعه در قبال مظاهر و ابعاد تمدن غرب مدرن با تاکید بر مقطع نهضت تنباکو تا نهضت مشروطیت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله موضع فقهای شیعه در قبال مظاهر و ابعاد تمدن غرب مدرن با تاکید بر مقطع نهضت تنباکو تا نهضت مشروطیت :

فایل word مقاله موضع فقهای شیعه در قبال مظاهر و ابعاد تمدن غرب مدرن با تاکید بر مقطع نهضت تنباکو تا نهضت مشروطیت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در زمستان 1388 در مطالعات انقلاب اسلامی از صفحه 140 تا 162 منتشر شده است.
نام: موضع فقهای شیعه در قبال مظاهر و ابعاد تمدن غرب مدرن با تاکید بر مقطع نهضت تنباکو تا نهضت مشروطیت
این مقاله دارای 23 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غرب مدرن
مقاله استعمار
مقاله تکنولوژی
مقاله قواعد فقهی
مقاله کفر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جوادزاده علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فقیهان شیعه به صورت رسمی و گسترده, از زمان نهضت تنباکو به موضع گیری در قبال مظاهر و ابعاد مختلف تمدن مدرن پرداختند. ویژگی های مهم غرب برای فقهای دوره مذکور را می توان در چهار مقوله (کفر), (استعمار), (تکنولوژی) و (نظام سیاسی) ذکر کرد. موضع گیری فقها نسبت به مظاهر و ابعاد تمدن غرب, (تقابل) با کفر و استعمار, و (برخورد گزینشی) با تکنولوژی و نظام سیاسی بوده است. برخورد گزینشی نسبت به تکنولوژی و نظام سیاسی, بر اساس اصول و قواعد فقهی ناظر به کفار از یک سو و اصل اباحه تصرف از سوی دیگر صورت گرفته است. اصول فقهی ناظر به کفار عبارت است از: (لزوم نفی سلطه و تقویت کفار), (حرمت تشبه به کفار), (حرمت دوستی و همراز گرفتن کفار) و (نجاست کفار). به رغم مبنای نظری نسبتا همسان و مشترک فقها, اما در مقام موضوع و مصداق شناسی, در برخی موارد اختلاف هایی با یکدیگر داشته اند, بر همین اساس, اختلاف علما درباره نظام مشروطه بر پایه تشخیص متفاوت آنها نسبت به مصادیق توضیح داده می شود.

لینک کمکی