فایل word مقاله بررسی اثر نوسان قیمت نفت خام بر دریافتی طرفین قراردادهای نفتی (یک مطالعه موردی)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله بررسی اثر نوسان قیمت نفت خام بر دریافتی طرفین قراردادهای نفتی (یک مطالعه موردی) :

فایل word مقاله بررسی اثر نوسان قیمت نفت خام بر دریافتی طرفین قراردادهای نفتی (یک مطالعه موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در پاییز 1388 در مطالعات‌ اقتصاد انرژی‌ از صفحه 119 تا 165 منتشر شده است.
نام: بررسی اثر نوسان قیمت نفت خام بر دریافتی طرفین قراردادهای نفتی (یک مطالعه موردی)
این مقاله دارای 47 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قراردادهای نفتی
مقاله مشارکت در تولید
مقاله بیع متقابل
مقاله قیمت نفت
مقاله بخش بالادستی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسن تاش سیدغلامحسین
جناب آقای / سرکار خانم: صبحی ثمین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
طی سال های 2000 تا 2008 قیمت های جهانی نفت افزایش شدیدی را تجربه کرد, به طوری که از 6 دلار و 27 سنت, به بیش از 140 دلار به ازای هر بشکه رسید.
بالا رفتن قیمت های جهانی نفت ابعاد جدیدی از تفاوت ها بین انواع قراردادهای نفتی و به ویژه دو نوع قرارداد مشارکت در تولید و خدماتی بیع متقابل را برجسته کرد. تاکنون به بررسی و مقایسه قراردادهای نفتی از جنبه نحوه تقسیم منافع بین دولت میزبان و شرکت پیمانکار, پرداخته شده است. اما این مقاله که حاصل یک تحقیق در این زمینه است, قصد دارد به مبحثی بپردازد که شاید تاکنون کم تر به آن توجه شده است و منجر به پاسخگویی به این سوال می شود که دولت های میزبان و شرکت های نفتی بین المللی در روندهای مختلف قیمت نفت و بر مبنای پیش بینی ای که از قیمت های آتی نفت دارند, کدام گزینه قراردادی را ترجیح می دهند؟ و آیا پیش بینی ها از قیمت های جهانی نفت, تاثیری در انتخاب گزینه ای قراردادی دارد یا خیر؟
در این مقاله ضمن مقایسه تطبیقی انواع قراردادهای توسعه بالادستی در صنعت نفت, خصوصا به تفاوت دو نوع قرارداد مشارکت در تولید و خدماتی, به ویژه از منظر نحوه تسهیم دریافتی ها میان شرکت های بین المللی نفتی و دولت های میزبان پرداخته شده است و نحوه تاثیر گذاری روندهای مختلف قیمت های نفت بر میزان این دریافتی ها مورد بررسی قرار گرفته است.

لینک کمکی