فایل word مقاله بررسی رابطه بلندمدت قیمت نفت خام و نرخ ارز واقعی دلار آمریکا؛ به دو روش جوهانسن #8211; جوسیلیوس و ARDL

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله بررسی رابطه بلندمدت قیمت نفت خام و نرخ ارز واقعی دلار آمریکا؛ به دو روش جوهانسن #8211; جوسیلیوس و ARDL :

فایل word مقاله بررسی رابطه بلندمدت قیمت نفت خام و نرخ ارز واقعی دلار آمریکا؛ به دو روش جوهانسن #8211; جوسیلیوس و ARDL که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در پاییز 1388 در مطالعات‌ اقتصاد انرژی‌ از صفحه 93 تا 117 منتشر شده است.
نام: بررسی رابطه بلندمدت قیمت نفت خام و نرخ ارز واقعی دلار آمریکا؛ به دو روش جوهانسن – جوسیلیوس و ARDL
این مقاله دارای 25 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قیمت حقیقی نفت خام
مقاله نرخ ارز واقعی و مؤثر دلار
مقاله هم انباشتگی
مقاله روش جوهانسن – جوسیلیوس
مقاله روش ARDL

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بزازان فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: علی نژادمهربانی فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: صیدی زاد مهناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در تاریخ اقتصاد, بعد از جنگ جهانی دوم, می توان نفت خام را به عنوان موتور رشد اقتصاد جهانی دانست. از سویی با توجه به توفیق اقتصادی ایالات متحده آمریکا در دهه های اخیر, دلار آمریکا به عنوان نرخ ارز رسمی برای معاملات نفت خام در همه بازارها مورد استفاده قرار می گیرد. این دو شاخص اقتصادی, قیمت نفت خام و دلار آمریکا, و تغییرات آن ها, برای بیش تر کشورها و از جمله کشور ایران دارای اهمیت به سزایی است. در این مقاله, به بررسی نوع ارتباط بلندمدت و تصحیح خطای کوتاه مدت این دو متغیر کلیدی در اقتصاد جهانی می پردازیم. برای بررسی این موضوع و سنجش دقت مدل, از دو روش هم انباشتگی جوهانسن – جوسیلیوس و توزیع خودرگرسیو با وقفه گسترده (ARDL) استفاده شده است. متغیرهای مدل شامل سری های زمانی فصلی متوسط قیمت حقیقی نفت خام و نرخ ارز واقعی و موثر دلار آمریکا از سال 1975 تا 2008 است. طبق یافته های مقاله, اولا یک رابطه بلندمدت بین قیمت دلار و قیمت نفت خام وجود دارد, اما این رابطه در سطح اطمینان نه چندان قوی و قابل اعتمادی است. دوما در بلندمدت قیمت نفت عامل اثرگذار بر نرخ ارز دلار است و علیت از سوی نرخ ارز دلار به قیمت نفت مشاهده نمی شود. در کوتاه مدت نرخ ارز دلار در مقابل شوک های مختلف وارد بر آن (که منجر به انحراف از روند بلندمدت آن می شوند), رفتاری میرا از خود نشان می دهد, هر چند سرعت این همگرایی چندان زیاد نیست.

لینک کمکی