فایل word مقاله بررسی رابطه غیرخطی میان درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی با استفاده از روش حدآستانه ای (مورد ایران)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله بررسی رابطه غیرخطی میان درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی با استفاده از روش حدآستانه ای (مورد ایران) :

فایل word مقاله بررسی رابطه غیرخطی میان درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی با استفاده از روش حدآستانه ای (مورد ایران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در پاییز 1388 در مطالعات‌ اقتصاد انرژی‌ از صفحه 29 تا 52 منتشر شده است.
نام: بررسی رابطه غیرخطی میان درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی با استفاده از روش حدآستانه ای (مورد ایران)
این مقاله دارای 24 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رشد اقتصادی
مقاله درآمدهای نفتی
مقاله رابطه غیرخطی
مقاله الگوی تصحیح خطای آستانه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرآرا محسن
جناب آقای / سرکار خانم: مکی نیری مجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این مقاله وجود رابطه غیرخطی میان درآمدهای نفتی و رشد تولید حقیقی در اقتصاد ایران طی دوره 1386-1338 مبتنی بر الگوی تصحیح خطای آستانه ای مورد بررسی قرار می گیرد. تخمین های به دست آمده نشان می دهد که واکنش رشد اقتصادی به رشد درآمدهای نفتی در رژیم پایین درآمدهای نفتی, بیش تر از رژیم بالای درآمدهای نفتی است. حدآستانه رشد درآمدهای نفتی در اقتصاد ایران 37 درصد برآورد می شود, به طوری که اگر رشد درآمدهای نفتی از حدآستانه مذکور تجاوز کند, اثرات مثبت خود را از دست داده و تاثیر معنی داری بر رشد تولید ناخالص داخلی نخواهد داشت. به علاوه اثر موجودی سرمایه بر رشد اقتصادی, در سطوح پایین رشد درآمدهای نفتی نیز به مراتب بیش تر از دوره های رونق درآمدهای نفتی است. نتایج مذکور فرضیه نفرین منابع, افزایش فعالیت های رانت جویی و کاهش بهره وری را به ویژه در دوره های رونق بالای درآمدهای نفتی تایید می کند.

لینک کمکی