فایل word مقاله ارزیابی نابرابریهای استانی بهره وری محصولات کشاورزی ایران: معرفی یک استان مرجع واقعی برای استانهای نابهره ور

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله ارزیابی نابرابریهای استانی بهره وری محصولات کشاورزی ایران: معرفی یک استان مرجع واقعی برای استانهای نابهره ور :

فایل word مقاله ارزیابی نابرابریهای استانی بهره وری محصولات کشاورزی ایران: معرفی یک استان مرجع واقعی برای استانهای نابهره ور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در بهار 1389 در پژوهشنامه اقتصادی از صفحه 171 تا 199 منتشر شده است.
نام: ارزیابی نابرابریهای استانی بهره وری محصولات کشاورزی ایران: معرفی یک استان مرجع واقعی برای استانهای نابهره ور
این مقاله دارای 29 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایران
مقاله بهره وری کشاورزی
مقاله نابرابریهای استانی
مقاله شاخص بهره وری مالمکوئیست
مقاله تحلیل پوششی داده ها (DEA)
مقاله مدل FDH
مقاله تجزیه FGNZ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رجبی تنها معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: عبداله زاده غلامحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شناخت وجوه مختلف نابرابریهای بین استانی, اولین مرحله در برنامه ایجاد تعادلهای منطقه ای بشمار می رود تا با چنین شناختی اهداف توسعه ای مناطق, متناسب با امکانات و محدویتها تعیین و بهر ه برداری از منابع تولید بگونه ای بهینه و کارا, صورت پذیرد. این نابرابری موجب ایجاد تفاوتهای قابل ملاحظه ای از لحاظ سطح بهره وری در بخش کشاورزی شده است. این مطالعه با استفاده از شاخص بهره وری مالمکوئیست و با رویکرد غیر محدب به بررسی رشد بهره وری استانهای کشور در تولید محصول جو, روند تغییر آن با استفاده از جدیدترین اطلاعات سیستم هزینه تولید محصولات کشاورزی در دو دوره زمانی و ارایه یک استان به عنوان مرجع, می پردازد, در حالیکه تاکنون با استفاده از رویکرد محدب, امکان ارایه یک مرجع واقعی وجود نداشته و در بسیاری از موارد قابل تعبیر نبوده است. یافته های پژوهش بیانگر وجود تفاوتهای قابل ملاحظه ای بین استانهای کشور از نظر رشد بهره وری کل عوامل و اجزای آن است و مراجع هر یک از استانها را برای چگونگی کاهش این تفاوتها معرفی می نماید. هر چند با توجه به منابع محدود, استانهایی که در سطوح پایین تری از توسعه برخوردارند, کارایی بیشتری نسبت به استانهای توسعه یافته تر داشته اند, از این رو لازم است در توزیع منابع و نهاده ها, ضمن توجه به روند نابرابریها, اینگونه امکانات متناسب با نیازها و پتانسیل های کشاورزی در سطح استانها توزیع شود.

لینک کمکی