فایل word مقاله علل و شدت آسیب های وارده منجر به فوت در مصدومین کالبدشکافی شده ناشی از حوادث رانندگی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله علل و شدت آسیب های وارده منجر به فوت در مصدومین کالبدشکافی شده ناشی از حوادث رانندگی :

فایل word مقاله علل و شدت آسیب های وارده منجر به فوت در مصدومین کالبدشکافی شده ناشی از حوادث رانندگی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در زمستان 1388 در مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد از صفحه 358 تا 364 منتشر شده است.
نام: علل و شدت آسیب های وارده منجر به فوت در مصدومین کالبدشکافی شده ناشی از حوادث رانندگی
این مقاله دارای 7 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کالبد شکافی
مقاله حوادث رانندگی
مقاله شاخص شدت آسیب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تقی پور حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: پناهی فرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: خوش محبت هادی
جناب آقای / سرکار خانم: حجتی فیروزآبادی نادر
جناب آقای / سرکار خانم: محرم زاد یاشار
جناب آقای / سرکار خانم: عباسی علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در طی این مطالعه گذشته نگر, تصمیم گرفته شد تا بر اساس گزارشات کالبدشکافی مرکز پزشکی قانونی یزد, شدت آسیبهای وارده را در بیماران فوتی به علت صدمات ناشی از حوادث وسایل نقلیه بررسی کنیم.
روش بررسی: تعداد 251 مجروح فوتی به علت صدمات ناشی از تصادفات رانندگی طی سال های 86- 1383 که جهت انجام کالبدشکافی به مرکز پزشکی قانونی یزد ارجاع داده شده بودند, به طور سرشماری وارد مطالعه شدند. متغیرهای مورد بررسی شامل جنس, سرنشین بودن یا عابر پیاده, نوع وسیله نقلیه (موتور سیکلت, سواری, اتوبوس و مینی بوس), سطح هوشیاری بیمار, اقدامات احیا قلبی- ریوی انجام شده جهت بیمار (CPR) و بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بود. جهت بررسی شدت آسیب های وارده به هر بیمار نیز از شاخص Injury Severity Sore (ISS) استفاده شد.
نتایج: تعداد 202 نفر از بیماران فوتی مرد (5/80%) و 49 نفر زن (5/19%) بودند. میانگین سن بیماران 1/34 سال بود(حد اقل 1 و حد اکثر 89 سال). تصادفات رانندگی به علت برخورد خودرو یا موتور سیکلت با عابر پیاده با فراوانی 100 مورد (8/39%) بیشترین علت ایجاد تروما محسوب می شود. آسیب های ناحیه سر با فراوانی 220 مورد (6/87%) و سپس ناحیه صورت با فراوانی 169 مورد (3/67%) بیشترین نواحی صدمه دیده در این بیماران به حساب می آیند. میانگین (± انحراف معیار) نمره
ISS بیماران , (4/10 ±) 2/23 بود. بر اساس نتایج کالبدشکافی, شایع ترین علت مرگ ضربه مغزی با فراوانی 146 مورد (1/58%) تشخیص داده شد.
نتیجه گیری: آگاهی دادن عموم مردم جهت پیشگیری از وقوع تصادفات رانندگی می بایست از اهمیت ویژه ای برخوردار شود, همچنین با توجه به شیوع بالای آسیب مغزی و عوارض مرتبط با شکستگی جمجمه, در دسترس بودن جراح مغز و اعصاب و تکمیل تجهیزات تصویربرداری اورژانس های تروما می توانند نقش موثری در کاهش مرگ و میر حاصل از تصادفات رانندگی داشته باشند.

لینک کمکی