فایل word مقاله اثرات درمانی دسموپرسین خوراکی در مردان با تکرر ادرار شبانه و بزرگی خوش خیم پروستات

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله اثرات درمانی دسموپرسین خوراکی در مردان با تکرر ادرار شبانه و بزرگی خوش خیم پروستات :

فایل word مقاله اثرات درمانی دسموپرسین خوراکی در مردان با تکرر ادرار شبانه و بزرگی خوش خیم پروستات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در تابستان 1389 در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از صفحه 63 تا 68 منتشر شده است.
نام: اثرات درمانی دسموپرسین خوراکی در مردان با تکرر ادرار شبانه و بزرگی خوش خیم پروستات
این مقاله دارای 6 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دسموپرسین
مقاله بزرگی خوش خیم پروستات
مقاله تکرر ادرار شبانه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تقوی رضوی زاده رحیم
جناب آقای / سرکار خانم: کشوری ملیحه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تکرر ادرار شبانه که به طور شایع با پیری دیده می شود می تواند به دلایل مختلف باشد که از علل بسیار شایع آن بزرگی خوش خیم پروستات و کاهش تولید (یا رهایی) وازوپرسین شبانه, دیابت ملیتوس و افزایش مصرف مایعات و ; است. بهبود علایم انسدادی با تجویز آلفا بلوکرها و مهارکننده های آلفا ردوکتاز نزد بسیاری از بیماران علایم ادراری بهبود یافته ولی در تعدادی تکرر ادرار شبانه همچنان ادامه دارد. در این بررسی به اثر درمانی وازوپرسین خوراکی به اینگونه تکرر ادرار شبانه پرداخته می شود.
روش کار: این مطالعه توصیفی به صورت مداخله ای بر 23 مرد بالغ (با متوسط سن 5/3±58 سال) که دچار بزرگی خوش خیم پروستات و تکرر ادرار شبانه آزار دهنده بودند در بیمارستان امام رضا از سال 1386- 1388 انجام شد. درمان با دسموپرسین خوراکی هنگام خواب بود. معیارهای خروج از مطالعه شامل عفونت فعال ادراری, سابقه انفارکتوس میوکارد, نارسایی احتقانی قلب, آنژین و هیپوناتومی بودند. به بیماران طی یک دوره تیتراسیون دوز 3 هفته ای, قرصهای دسموپرسین (به مقدار 1/0, 2/0 یا 4/0 میلی گرم) تجویز شد و بعد از یک هفته قطع دارو, دوز موثر دارو برای 6–8 هفته ادامه یافت. پاسخ مثبت بالینی به صورت کاهش مساوی یا بیش از50 درصد در حملات ادرار شبانه تعریف شد. از آزمون های آماری تی و همبستگی پیرسون برای تحلیل آماری استفاده شد.
نتایج: همه بیماران با چنین مداخله دارویی بهبود داشتند. متوسط مدت نشانه ها 62/0±45/3 سال بود. حملات تکرر ادرار شبانه از متوسط 4±036 در شب قبل درمان به 28/0±17/1 بعد آن کاهش یافت (p<0.0001). سطح سرم نیز تغییر قابل توجه داشت (p=0.02), اما هیپوناتومی رخ نداد. همچنین همراهی مثبت بین حملات و سن (p<0.0001, r=0.744) و نیز همراهی مثبت بین حملات تکرار ادرار شبانه قبل مداخله و پاسخ به درمان (p=0.002, r=618) وجود داشت.
نتیجه گیری: قرصهای خوراکی دسموپرسین داروی موثر و به خوبی تحمل شونده ای برای بیماران مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات که با تکرر ادرار شبانه آزار دهنده تظاهر می کنند می باشد و می توان آنرا همراه با سایر درمانهای طبی بکار برد. چنین درمانی در بیماران به دقت انتخاب شده موثر و مطمئن خواهد بود.

لینک کمکی